Bitcoin to jedna z najpopularniejszych kryptowalut. W ostatnim czasie sporo o nim pisano, ponieważ osiągnął historyczny rekord, około 65 tysięcy dolarów za jednostkę. Jednak nie tylko temu zawdzięcza swoją sławę. Jakie są alternatywy dla Bitcoina? W co innego inwestować pieniądze? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej!

Alternatywne kryptowaluty

Jeśli wciąż planujesz inwestować w kryptowaluty, masz wiele alternatywnych możliwości. Pierwsza, która przychodzi na myśl jest Ethereum. Razem z Bitcoinem tworzą duet, który nadaje ton na rynku wirtualnych walut. Ethereum jest znacznie tańsze niż Bitcoin, jednak równie zmienne. Oznacza to, że w podobnym czasie jesteś w stanie osiągnąć porównywalny do Bitcoina zysk. Jednak możesz też odnotować pokaźne straty, więc również w tym względzie niewiele się różni.

Jeśli planujesz nieco zredukować wpływ zmian kursu jednej kryptowaluty, możesz zainwestować w kilka. Chociaż warto też pomyśleć o rozszerzeniu dywersyfikacji również na inne aktywa, takie jak akcje czy obligacje. W ten sposób osiągniesz stan, w którym Twoje bezpieczeństwo finansowe powinno stać się bardziej stabilne.

kryptowaluty

Alternatywa dla kryptowalut – akcje

Giełda to nie tylko miejsce do handlu kryptowalutami. Właściwie jej historyczne znaczenie jest znacznie mocniej związane z handlem akcjami. To właśnie w takich miejscach jak Giełda Papierów Wartościowych czy w słynnym budynku przy Wall Street rzesze maklerów stają w szranki z zachowaniem rynku, próbując osiągnąć jak najwyższy zysk. Jest to również dobra alternatywa dla bardziej zmiennych instrumentów, takich jak kryptowaluty.

Zysk na akcjach można osiągnąć nie tylko z tytułu droższej sprzedaży od zakupy, lecz możne też zainwestować w udziały w spółkach dywidendowych. Są to firmy, które w określonym czasie (na przykład w kwietniu) wypłacają swoim udziałowcom określony procent wypracowanego zysku. Jest to zatem kolejne źródło dochodu, które możesz chcieć wykorzystać.

Mniej ryzykowne aktywa – obligacje i lokaty

Jeśli jednak nie lubisz ryzyka, możesz zainwestować w inne aktywa, których przewidywalność jest znacznie wyższa. Przyjmuje się, że za definicję bezpiecznej lokaty kapitału uchodzą niemieckie obligacje skarbowe. W Polsce obecna oferta Skarbu Państwa nie jest zbyt zachęcająca z uwagi na wysoką inflację, poza obligacjami indeksowanymi wskaźnikiem inflacji, publikowanym przez GUS. Jednak nawet w przypadku polskich obligacji można mieć praktycznie pewność, że nawet w trudnej dla kraju sytuacji finansowej zgromadzone w ten sposób środki będą bezpieczne.

Jedną z najbezpieczniejszych, choć najmniej korzystnych sposobów na lokatę kapitału są lokaty bankowe. Obecnie trudno znaleźć w ofertach banków wartości wyższe niż 1% (często oprocentowanie wynosi 0,01%), dlatego raczej nie polecamy tego rozwiązania inwestorom, którzy chcą ustrzec swoje środki przed utratą wartości.

Alternatywy dla Bitcoina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.