Wielu początkujących inwestorów chciałoby się szybko wzbogacić przy jednoczesnym minimalnym wkładzie pracy. Czy taka opcja w ogóle wchodzi w grę? O ile nie istnieje superkomputer to perfekcyjnego handlu, o tyle z pomocą przychodzi handel algorytmiczny. Za jego pomocą można stworzyć zautomatyzowaną strategię inwestycyjną, która ma szanse przełożyć się na sukces finansowy. Na czym polega to nowoczesne narzędzie?

Handel algorytmiczny – co to takiego?

Handel algorytmiczny (algo-trading) to proces, który polega na zaprogramowaniu algorytmu komputerowego, który odpowiedzialny jest za trading na giełdzie. Tworzy się skrypt lub kod, jaki stanowi swoistą strategię inwestycyjną. Gdy warunki na rynku spełnią oczekiwania algorytmu, wówczas dochodzi do automatycznego handlu. W ten sposób ustalać można zarówno kupno, jak również sprzedaż przeróżnych aktywów.

Gdy zabierasz się za handel algorytmiczny, wówczas ustalasz podstawy handlu, które komputer egzekwuje za Ciebie. Cały proces opiera się wyłącznie na konkretnych danych pochodzących z rynku. Co nie zmienia faktu, że użytkownik powinien mieć stałą kontrolę nad zmianami giełdowymi. Dzięki temu zyskuje się pewność poprawności działania algorytmu.

Handel algorytmiczny – zalety

Na pierwszy rzut oka, algo-trading wydaje się być rozwiązaniem idealnym. W teorii, inwestor tworzy program, który handluje za niego, gdy warunki rynkowe są do tego najlepsze. Faktycznie, handel algorytmiczny posiada sporo mocnych stron, wśród których warto wymienić:

  • Handel w oparciu o najlepsze możliwe warunki cenowe.
  • Dokładne i błyskawiczne reakcje algorytmu, przez co istnieje większa szansa na egzekucję kupna/sprzedaży w najlepszych cenach.
  • Obniżają się koszty transakcji handlowych.
  • Mniejsze ryzyko popełnienia błędu lub nietrafionego timingu.
  • Łatwiejsze planowanie strategii inwestycyjnej w oparciu o historię zmian cenowych.

Większość handlu algorytmicznego opiera się dziś o handel wysokich częstotliwości (high-frequency trading, HFT). Tego typu strategia próbuje wykorzystać składanie dużej liczby zleceń z dużą prędkością na wielu rynkach i w wielu parametrach decyzyjnych. Wszystko odbywa się na podstawie zaprogramowanych instrukcji.

Czy na algo-tradingu da się zarobić?

handel algorytmami

Handel algorytmiczny pozwala zarobić, choć trzeba mieć na uwadze, że nie zastępuje on w pełni czynnika ludzkiego. W końcu, żeby efektywnie zarabiać na tradingu, należy odpowiednio zaprogramować algorytm. Co więcej, trzeba z odpowiednią częstotliwością zaglądać do niego, by korygować ewentualne niedociągnięcia.

Dopóki użytkownik poprawnie analizuje rynek i wyciąga z niego wnioski, dopóty może spać spokojnie. Handlowanie w oparciu o dane z rynków nie oznacza jednak, że będziesz zarabiać każdego dnia. Handel algorytmiczny również może przynosić straty w ramach pojedynczych dni czy tygodni.

W dłuższej perspektywie, jest to jednak skuteczny sposób na inwestycje, jeżeli Twoje aktywa są trwałe i mają stabilną pozycję na rynku.

Handel algorytmiczny – podstawy kupna i sprzedaży aktywów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.