Na rynku znajduje się wiele inwestycyjnych alternatyw, które kuszą wysokimi stopami zwrotu, poziomem bezpieczeństwa, płynnością czy innymi pożądanymi parametrami. Jednak wiele osób sięga po dwa rodzaje popularnych aktywów – akcje i kryptowaluty. Jeśli nie masz przekonania co do żadnego z nich i zastanawiasz się czy inwestować w akcje czy kryptowaluty, ten wpis jest dla Ciebie!

kryptowaluty

Lubisz ryzyko?

Odpowiedź na to pytanie jest właściwie kluczowa w kontekście wyboru aktywów, z którymi zwiążesz swoją finansową przyszłość. Jeśli brzmi ona „nie”, raczej zrezygnuj z aktywnego inwestowania w kryptowaluty. Z akcjami może być podobnie, jednak istnieją strategie, które pozwalają stosunkowo bezpiecznie w nie inwestować.

Natomiast jeśli zmienność kursów i wizja utraty kilkudziesięciu procent Twoich środków w ciągu kilku tygodni nie jest Ci straszna, akcje i kryptowaluty mogą stanowić dla Ciebie ciekawą alternatywę. Jednak nie zapominaj o zasadzie dywersyfikacji i ulokuj część kapitału w bezpieczniejszych aktywach, takich oprocentowane lokaty czy obligacje. Pozwolą one na walkę z inflacją oraz zapewnią Ci płynność finansową na wypadek załamania na giełdzie, znacznie zwiększając poziom Twojego bezpieczeństwa finansowego.

Korzyści z inwestowania w akcje i kryptowaluty

W porównaniu z obligacjami czy lokatami, akcje i kryptowaluty oferują możliwość osiągnięcia znacznie wyższej stopy zwrotu. Wynika to ze zmienności ich kursów. W ciągu kilku tygodni mogą osiągnąć szczyty, z których z hukiem spadną za niedługi czas. Jednak wizja szybkiego wzbogacenia się przyciąga na giełdy wielu spekulantów, którzy liczą na trafienie we właściwy moment. Jeśli jest to sposób, który Ci odpowiada, wybierz bardziej ryzykowne sposoby inwestowania, takie jak akcje czy kryptowaluty.

Wahania kursów akcji zwykle nie są tak drastyczne jak kryptowalut, dlatego uchodzą za aktywa bezpieczniejsze. Ponadto zwykle w portfelu inwestora znajdą się akcje kilkunastu spółek, co uniezależnia jego wynik finansowy od zmian na jednym froncie. Dlatego mimo wszystko polecamy, by w Twoim posiadaniu znalazły się też takie aktywa, co do których zwrotu możesz mieć większą pewność. Nie odradzamy zakupu kryptowalut, ale chcemy zabezpieczyć Cię przed sytuacją, w której zostaniesz z niczym.

giełdy

Gdzie kupić akcje i kryptowaluty?

Podstawowym miejscem wymiany akcji i kryptowalut są giełdy. W przypadku akcji relikt przeszłości stanowią fizyczne budynki (na przykład GPW w Warszawie czy słynny budynek przy Wall Street). Jednak handel kryptowalutami odbywa się wyłącznie elektronicznie, dlatego zdecydowana większość operacji, jeśli nie wszystkie, odbywa się w komfortowych warunkach domu inwestora. Zasada działania giełd jest w obu przypadkach taka sama – sprzedający godzi się zbyć akcje czy jednostki kryptowaluty po pewnej cenie, która satysfakcjonuje nabywcę. Dokonywana jest transakcja, podczas której zmieniają się właściciele.

Inwestować w akcje czy kryptowaluty?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.